Stadlander kiest voor Van der Velden; kostendaling van 40% en hogere klantentevredenheid
Wooncorporatie Stadlander besloot in 2016 eigenzinnig het volledig rioleringsbeheer uit handen te geven aan Van der Velden. Een voorbeeld dat verschillende corporaties nu volgen. De vernieuwende vorm van werken werpt zijn vruchten af. De kosten zijn bijna 40 procent lager, de huurderstevredenheid hoger.
Klant: Stadlander
Impact: Ruim 14.000 huurwoningen
Klantvraag: Een complete ontzorging voor het rioleringsbeheer
Oplossing: Ontzorgingscontract waarbij Van der Velden verantwoordelijk is van het beheer vanaf de uitstort van het toestel tot het gemeenteriool
Contractlengte: Sinds 2016, met evaluatie per kwartaal
700 offertes opstellen en afhandelen
De portefeuille van Stadlander is gevarieerd: een groot gebied (zo’n 2.000 km2) met een forse variatie aan appartementen, woningen, bedrijfspanden en zorginstellingen. Een interessante klus dus voor Senior Projectleider Wilco Kok, die onder meer de rioleringscontracten in beheer heeft.
Hij schetst hoe dat vóór 2016 ging: “Destijds hadden wij bijvoorbeeld 700 reparatieverzoeken. Dat zijn 700 offertes.” En die moesten allemaal afgehandeld worden. Naast de offertes voor onderhoud of vernieuwing van het riool. “Iedere factuur kost op die manier nog eens 75 tot 100 euro extra”, doelt Kok op het arbeidsintensieve proces.
Totale ontzorging met één contract
‘Dat kan anders’, dacht Kok. En er werd gekozen voor een totaal ontzorgingscontract, met Van der Velden als full-service ketenpartner. Daarbij is Van der Velden voor een vaste prijs volledig verantwoordelijk voor het binnenriool vanaf de uitstort tot aan het gemeenteriool. De samenwerking gaat ver. “Jullie monteurs zijn onze collega’s”, beschrijft Kok hoe de relatie voelt.
“Het mooie is”, blikt Kok terug, “dat de inkoopkosten daarmee 40 procent lager werden. En de klanttevredenheid ging omhoog!” Want door het schrappen van Stadlander als tussenpersoon namen de wachttijden af en daalde de storingsgraad. Met name het aantal herhaalstoringen (wanneer dezelfde storing binnen een periode van 1 maand meermaals optreedt). Het oplossen van problemen verloopt met één verantwoordelijke immers veel efficiënter.
Duurzaam DNA
Dat duurzaamheid in het DNA van Van der Velden zit, charmeerde Stadlander. De wooncorporatie is zelf sinds 2019 trotse houder van een Groene Pluim, een erkenning voor duurzame ondernemingen.
De steeds strenger wordende milieueisen maken duurzaamheid een belangrijk thema. “Wij zitten met nieuwbouwprojecten waarvoor we elektrische kranen in moeten zetten om zo’n laag mogelijke CO2-uitstoot te realiseren.” Een groene partner als Van der Velden sluit daar naadloos op aan.
Van der Velden gaat verder
Regelmatig worden de prestaties van Van der Velden geëvalueerd. Daarbij gaan de ketenpartners om tafel zitten en spreken ze onderlinge verwachtingen uit. De openheid en directheid van Van der Velden waardeert Stadlander. Natuurlijk zijn er verbeterpunten, zoals de samenwerking met de gemeente. Maar hier werken Van der Velden en Stadlander samen hard aan.
Vooral de gesprekken met de contactpersoon lopen volgens Kok vlekkeloos: “Ik was de eerste keer zeer verrast. Ze kwam op gesprek en ik begon uit te leggen wat wij verwachten van Van der Velden. Ik kon 2 zinnen zeggen en toen vulde ze eigenlijk de rest automatisch aan. Dat geeft vertrouwen!”
Hij vergelijkt het met bestellen van een broodje kaas. “Iedereen kan een broodje kaas maken, maar het gaat om het plakje komkommer en het tomaatje dat je erbij doet. Wij selecteren een bedrijf niet om het kunstje dat ze kunnen, maar om het extra’s daarbij.” Hij vervolgt: “Ik vraag een schilder toch óók niet of die kan schilderen?”